Музеят за християнско изкуство, разположен в криптата на храм-паметника „Св. Александър Невски“, е създаден през 1965 като филиал на Националната галерия. Експозицията представя християнското изобразително изкуство по българските земи и е сред най-богати колекции на икони в света. Времевият диапазон е от официалната християнизация на Римската империя през ІV век до Българското национално възраждане през ХVІІІ - ХІХ в. Иконите, стенописните фрагменти, щампите, ръкописите и църковната утвар са притежания на Националната галерия, на Националния археологически институт с музей при БАН, на Националния исторически музей, на Националния църковен историко-археологически музей, на музеите в Шумен, Велико Търново, Несебър, Русе, Пловдив, на Рилския, Бачковския, Преображенския, Етрополския и други манастири.

За храм-паметника „Св. Александър Невски”

Внушителната петкорабна кръстокуполна базилика в неовизантийски стил е осветена на 24 август 1924. В изписването й участват известни руски и български художници: Виктор Васнецов, Василий Савински, Григорий Мясоедов, Александър Кисельов, Николай Бруни, Август Розентал, Антон Митов, Иван Мърквичка. В подземния етаж се намира криптата, предназначена за гробница, но в нея не са извършвани погребения.

Решението за изграждането на храма е взето през 1879 в памет на Освобождението на България в резултат на Руско-турската война. Издигнат е по проект на руския архитект проф. Александър Померанцев (1848 – 1918) на най-високото място в София – 552 м надморска височина. Княз Александър І Батенберг се обръща с възвание към българите за доброволни дарения. Събрана е внушителната сума от 1 900 000 тогавашни лева. Основният камък е положен с изключителна тържественост на 3 март 1882 , четвъртата годишнина от подписването на Санстефанския мирен договор. В основите на храма е вградена метална кутия, в която са записани имената на членовете на правителството. Строежът започва през 1904 и е завършен през 1912, като цялостното изпълнение възлиза на обща стойност 5 500 000 лева.

Александър Невски, велик княз на Владимиро-Суздалското княжество (1252-1263), известен с победата си над Тевтонския орден в битката при Чудското езеро, е провъзгласен за светец от руската православна църква и е патрон на руския император Александър II.

пл. „Св. Александър Невски”
1000 София

       

МУЗЕЯТ ЗА ХРИСТИЯНСКО ИЗКУСТВО ЩЕ БЪДЕ ЗАТВОРЕН ЗА ПОСЕЩЕНИЯ ОТ 12  ДО 31 МАРТ 2025 ПОРАДИ РЕНОВИРАНЕ

РАБОТНО ВРЕМЕ
От вторник до неделя – 10:00 до 18:00 ч.
Каса: до 17.30 ч.

Почивни дни – понеделник, официалните празници в България, Коледа, Нова година и Великден.

Националната галерия ще бъде затворена за посещение през Великденските празници на 18, 19, 20 и 21 април 2025.

БИЛЕТИ
Индивидуален – 8 лв.
Ученици, студенти и пенсионери – 4 лв.
Четвъртък – 3 лв.

БЕСЕДА (на български, английски и руски език): 50 лв. с предварително записване на +359 2 981 5775

СЕМЕЕН БИЛЕТ – 14 лв.
Двама възрастни + две и повече деца под 18 години

КОМБИНИРАН БИЛЕТ
• Музей за християнско изкуство и Двореца
Индивидуален – 12 лв.
Ученици, студенти и пенсионери – 6 лв.
• Музей за християнско изкуство и Квадрат 500
Индивидуален – 20 лв.
Ученици, студенти и пенсионери – 10 лв.

Безплатен вход: деца до 12 г., посетители с физически увреждания, ученици и студенти от художествените училища, служители на музеи и галерии, журналисти, членове на СБХ, ICOM, ICOMOS, AIAP, AICA.

Доц. д-р Ралица Русева– завеждащ филиал
e-mail: rrousseva@abv.bg
+359 2 981 57 75

МУЗЕЯТ ЗА ХРИСТИЯНСКО ИЗКУСТВО НА КАРТАТА