19 юли 2023
18:00 – 19.30
- „Автохтонни елементи в хималайското будистко изкуство” – лекция на доц. д-р Ж.Ф. Марк Де Жарден за художествената традиция на тибетската автохтонна, предбудистка традиция бон и нейното влияние върху хималайското будистко изкуство. С акцент върху будистката тханка, ще бъде направено сравнение между будисткото и бонското изкуство по отношение на основни образи, символи и композиции,
- Тур с д-р Людмила Класанова в експозицията с будистко изкуство от Националната галерия.
За лекторите:
Ж. Ф. Марк Де Жарден е доцент в катедрата по религии и култури в университета „Конкордия“ в Монреал. Той изследва религиите и културите по бившите китайско-тибетски граници, като изучава култовете на тибетското коренно население и китайските ритуални практики и вярвания. Обучен първоначално като синолог, от 1991 насам той се занимава с теренни изследвания в Съчуан и Цинхай, изучавайки китайски религиозни групи (даоистки мрежи) и тибетски общности бонпо. Последният му изследователски проект се фокусира върху тибетския каноничен сборник „Бонският корпус на владетелите на земните планове“, посветен на китайските даоистки предания. Последната му книга, която предстои да излезе от печат на 15 август 2023 от издателството Wisdom Publications – „The Tradition of Everlasting Bön: Five Key Texts on Scripture, Tantra, and the Great Perfection“ („Традицията на вечния бон: Пет ключови текста за писанието, тантра и великото съвършенство“) съдържа в превод на английски език пет трактата от XII до XV в., които са емблематични за настоящите вярвания и практики в съвременния бон.
Людмила Класанова е преподавател по източни религии и култури в Центъра за източни езици и култури към Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Тя има бакалавърска степен по специалността “Книга и печатна графика” в Националната художествена академия, магистърска степен по източноазиатски култури и докторска степен по индийска и тибетска култура от Софийския университет. В периода 2014 – 2018 е уредник за азиатското изкуство в Националната галерия. Понастоящем специализира религиознание в Университета в Берген, Норвегия. Автор е на книгите: „Женският образ в будизма на Индия и Тибет”, издадена през 2018 от Индологическата фондация „Изток – Запад“ и „Искаш ли да опиташ? Йога за деца”, издадена през 2022 от Eternal Tree Books LLC.